..wWw.Mircte.Org...islami Sohbet, Sohbet Odalari,islami Chat,Dini Sohbet Kelimelerinde Trkiyenin En Cok Ziyaret Edilen Bedava Sohbet Sitesine hogeLdiniZ..

Men

   Ana Sayfa
   islami Sohbet'e Giris
  Dini Sohbetler
  Agir abi Sözleri
  Ask Sözleri
  Aska DaiR
  bedava program indir
  Damar SözLer
  Dantel Modelleri
  Dini Resimli Sözler
  Diyet Listesi
  Erkek Giyim
  Galeri
  Güzel Sözler
  Hayata DaiR
  Hazir MesajlaR
  HikayeLer
  Hüzünlü Sözler
  iLahi sözLeri
  ilahi dinle
  iLahi klipLeri izle
  iSLami Sohbet OdaLari
  Kadin Giyim Moda
  Komik Sözler
  Kurtlar Vadisi Pusu
  Magazin Haberleri
  Mirc Dökümanlarý
  MirCTe GeyiK
  Mobilya Dekorasyon
  Muzik video
  ResimLi SiirLer
  Rize
  rüya tabirleri
  Sana DaiR
  Sarki SözLeri
  Sifali Bitkiler
  Siirler
  Sohbet odalari
  Son dakika haberleri
  Taki Tasarim
  Yemek Tarifleri
  Örgü - El isleri
  iletisim
 

         sitemap

 Hemþin Düðün Adetleri

Hemþin Düðün Adetleri - - Sohbet ve chat aramalari - icin kullanicilarina hizmet veren - Turkiye,nin en iyi sohbet sitesi - sohbet siteleri - chat odalari - damar sozler - ask sozleri - guzel sozler - canli sohbet - islami chat - dini sohbet - islami sohbet - dini chat - hayata dair aska dair Sohbet arkadasliklar kurmak isteyenlere  

... ....

Okunma

4435
islami sohbet

 

 

 

 

 

 

 

 

Evlenec1950'lerden önce....
ek olan erkeðin ailesi kýz araþtýrýr, uygun kýz bulununca oðlanýn fikri alýnýr. Oðlan uygun görürse kýz ailesinden kýz istenir. Bu arada kýzýn fikrine de baþvurulur. Büyük bir tepki göstermezse bu iþ olur. Hatta erkek tarafý daha önceden kýzýn tutumunu bir yoklar. eðer bu iþe sert tepki gösterirse o kýz istemekten vazgeçilir.

Kýz kaçýrma olayý genellikle olmaz. Kýzýn oðlanýn peþine gitmesine "Uyma" denir. Uyma türü kýzýn peþe gitmesi olaylarýna zaman zaman rastlanýlýr. Bu olaydan sonra aileler karþýlýklý yumuþatýlýr ve aralarýnda uzlaþma saðlanmaya çalýþýlýr.

Kýz istemeye oðlanýn babasý, yoksa aðabeyi, veya amcasý, kadýnlardan büyükanne, veya anne veya akrabadan bir aile büyüðü gider.
Niþan

Söz kesildikten sonra taraflar; takýlarý, baþlýk parasýný konuþup kararlaþtýrýr. Niþan günü belirlenir. Niþanda içinde yüzük, bilezik, kolye, saat, puþi, takým elbiselik kumaþ bulunan bir bohça hazýrlanýr. Oðlan tarafýnýn hazýrladýðý bu bohça niþan akþamý kýz tarafýna býrakýlýr. Niþan hediyeleri teþhir edilmez ve kullanýlmaz. Niþan bozulursa iade edilir. Niþan akþamý oðlan tarafýndan 3-5 erkekle 3-5 kadýn kýz evine gider. O akþam genellikle þerbet içilir ve konuþulan takýlar formalite olarak dile getirilir.

DÜÐÜN


Düðün Pazartesi veya Perþembe günü yapýlýr. Yalnýz düðünün baþlangýç  günü Pazartesi veya cuma günüdür. Aðýrlýklý düðün kýna gecesi ile düðün günüdür.

Kýna Gecesi

Erkek evinde eðlence olmaz. Erkek tarafýndan kýzlar ve oðlanlar yanlarýnda kýna ile kýz evine giderler. Kýz evinde kýna yakýlýr. Evin hayatýnda kýzlar horon oynar. aileye çok yakýn oðlanlar horana girebilir. Erkekler horon oynamaz.

Düðün Günü

Kýz ve erkek tarafý yakýnlarýný ayrý ayrý düðüne davet eder. kýz tarafýnýn davetlileri kýz evinde toplanýr ve erkek tarafýndan gelecek olanlar beklenir. Erkek tarafýndan gelen davetliler eve yaklaþtýklarýnda evin kapýsý kilitlenir. Bunu kýz tarafýndan her hangi birisi yapar. Bu kapýnýn açýlmasý için erkek tarafýndan bahþiþ alýnýr. Damat kýz almaya gelmez.

Gelinin odasýndan almaya kayýnpeder gelir. Yengeye ve geline bahþiþ verir ve gelinin yüzünü açar. Gelinin kardeþi  gelini kapýya kadar çýkarýr ve erkek tarafýna teslim eder. Erkek tarafý, en önde gelin, kýz evini terk eder. Kýz tarafý kýzla beraber, arkadan oðlan evine doðru gelir. Oðlan evine yaklaþtýkça kýz tarafý naz yapmaya baþlar. at ister, araba ister, halý ister, geniþ yol ister, yolu süpürtürür. Bin türlü  zorluk çýkartýrýr. Kýz tarafý hizmetkar ister. Maksat damadý görmektir. Düðün amiri hizmetkar yok, efendi var der. Nihayet damat görünür. Elinde bozuk paralar vardýr. Bunlarý gelinin baþýna atar. Bu paralar bereketli  sayýlýr ve bunlarla kese dibi yapýlýr. Damat misafirlere hoþ geldiniz der ve daha sonra yengesi ile eve çekilir. Gelin yengesi ile birlikte gelin odasýna yerleþir. Kayýnpeder yengenin getirdiði kete valizini, keteyi getirenden ücret karþýlýðý alýr ve yengeye teslim eder.

Evin müsait bir yerinde horon baþlar. Erkekler oynar, kýzlar oturur. Kýzlar bu arada hem horonu hem gelini  seyreder. Horon saatlerce sürer. Ýkindi ile akþam arasý önce kýz tarafýna sonra erkek tarafýna yemek verilir. Yemekten sonra bir kýsým davetli  daðýlýr. O gece sabaha kadar oyun oynanýr. Erkekler evde kýzlar hayatta oyun oynarlar. Ýki saatte bir þerbet veya yemiþ ikram edilir. Sabah olunca erkek ve kýz tarafýnýn misafirleri daðýlýr. Yenge eniþte ile beraber gelini alýr kýzýn evine gelirler. Kýzýn evinde öðle yemeði verilir. Yemekten sonra kýzýn bir yakýný, gelin ve eniþte erkek evine dönerler. Yenge ve yakýnlarý gelini býrakýr ve gerdeðe girilir.

Gelin Kýyafetleri

Gelinlik ve çarþaf giyilmez ve gelin at üzerinde getirilmezdi. Gelin kadife foga giyer, baþýna Ýran þalý atardý. Gelin önden büzgülü, sýrmalý, ipek bir elbise de giyerdi. ayaklarýna ya ayakkabý ya da hasýr çarýk giyerdi. Düðün günü ya ayakta durur veya sandýk üzerine oturtulurdu.


Kaynak :Rize Kültür Derlemeleri, Rize Halk Eðitim Müdürlüðü Yayýnlarý, 1996

 

...    Yorumlar

 
Marmara Çocuk Korosu - Hasan iLe Hüseyin


Rüyada SÝLAH görmek


2012 Topuklu ayakkabý modelleri


Siyah ve beyazýn harika renk birleþimi


Hergün hasretindeyim


Androidirc indir


kendime-cay-yaptim


islami-sohbet-komutlar-nick-komutlari


cepte-sohbet


sohbetlim-net


mobil-sohbetin-tek-adresi


sohbet-sila


sohbetlim-de-2018-sohbet


Kahvedeki Gizli Özlem


mp3 dönüþtürücü müzik indir


Copyright 2008 2018 Tm Haklar Sakldr mircte.org

Desing By eFe